Math   Science   Chemistry   Economics   Biology   News   Search

> New Bulgarian discoveries Issue: 2013-3 Section: 14-16

Download PDF

English

 

Преносим рентгенов лазер

Настолният рентгенов лазер е еволюционно изобретение, което Теньо Попминчев прави след повече от 100г. След откриването на рентгеновите лъчи. Името на учена от Колорадския университет се появява в престижни научни списания и телевизии по цял свят, именно благодарение на неговото откритие. Отпреди подобни устройства са били с площ колкото футбулно игрище, но днес те вече могaт да се съберaт върху маса. Създаденият апарат преобразува инфрачервеното излъчване в рентгенови лазерни импулси, правейки възможно наблюдението на движенията на електроните в атома, кетъчни процеси, изучаване динамиката и структурата на молекулите и вероятно в бъдеще ще послужи за създаването на по бързи от сегашните компютри. Преносимият рентгенов лазер несъмнено ще бъде и много полезен за медицината !

 

Решение на най-великия геометричен проблем

18годишният тогава , Радко Котев смайва целия свят с решение на една от най-трудните геометрични задачи – Аполониевата. Древногръцкият математик Пера поставил проблема 200 години преди новата ера. Оригиналното решение на задачата изгаря при пожар в Александрииската библиотека. Много учени са се опитали да решат задачата, но само 4 са успяли да го направят. Решението на Радко е петото и го нарежда редом до имената на тези велики математици. Днес всички GPS системи се основават на принципа на Аполониевата задача за определяне на местоположението на Земята.

 

Сливокайсия

В института по овощарство в Пловдив успяха да сътворят хибрид между синя слива и кайсия. Кръстоската, която съчетава едновременно вкуса и на двата плода се нарича – Стендесто.

Новият вид се ражда след 25-годишна селекция на екип учени и е получен по класическия метод на полова хибридизация, т.е. нанесен е прашец от кайсията върху близалцата на цветовете на сливата. Външния вид на плода е тъмносин и издължен като сливата. Узрява в края на месец юли. Покрит е с нежен мъх и има аромат на кайсия. Освен, че е устойчив на болести, хибридът не е генномодифициран и със своето захарно съдържание е идеален за ракия.

 

Зелен оазис над бетонен град

Русенеца Цветан Тошков създава 3D визуализация, която материализира по гениален начин едно илюзиорно бягство от стресирания и забързан живот е големия град. Гормата на индийския лотос, която е част от източната култура, изцяло вдъхновява проекта на българина. Растението винаги разцъфва, въпреки че вирее при изключително трудни условия. Значението му философски може да се тълкува като способността да се издигнем над проблемите и притесненията на ежедневието. С това изобретение можем да се пренесем там където няма шум, въздухът е кристално чист. Това звучи все едно си попаднал в рая, но онзи рай, който никога нама да бъде създаден.

 

Bibliography

http://daznaempoveche.com/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/