Math   Science   Chemistry   Economics   Biology   News   Search

> History of philosophy Issue: 2005-3 Section: Other

English

 

René Descarte

Рене Декард е един от най-вликите мислители в модерната западна философия. Като създателя на картезианската кординативна система, той формулира основата на модерната геометрия, която от своя страна влияе върху модерния клон от висшата математика. Той е често отнасян като първия модерен мислител, който дава философска рамка за натуралните науки. Той дава образеца за сън: в съня човешките сетива възприемат подбуда, която изглежда истинска, но не съществува в реалност. Затова човек не може да се основава на информацията на сетивата за задължително вярна. Или може би зъл демон съществува : безпределно силно и хитро същество, което е изпратено за да обърка Декарт от знаене на истинската природа на реалността.

Гръцката философия е била главното формативно влияние над късните философски традиции на Юдеизма, Исляма и Християнството. В ислямските традиции, също така, началната точка е била работата на Платон и Аристотел. 9-вековния Неоплатинист ал-Кинди е следван от ал-Фабари, който извличал, както от Платон, така и от Аристотел, за да създаде универсалната философия на исляма. Най-важният от средновековните Мюсюлмански философи е бил Авецена(980 след Христа)/ибн Сина/. Започвайки от разликата между същност и съществуване,Авецена създал метафизика, в която Бог, нужното същество, е източника на създадената природа чрез отделяне. Неговата метафизика и неговата институционна теория на знанието са били властни в по-късните Средновековни времена, също както и в по-късната история на Ислямистите.

Християнската философия е била и е най-вероятно най-голямата и най-доверчива философия, която просъществува от 1век преди Христа до сега. Тя е била с най-много последователи в средновековието.

Confucius

(551 – 479 преди Христа) е известен мислител и социален философ в Китай, чиито учения от векове се вливат в източна Азия, Той е бил сигурен в своето умение да въдворява ред в света, но не успял. След много скитане из Китай, за да издигне своите идеи над правилата, той в крайна сметка се заел с обучаване на възпитаници. Неговата философия наблягала върху персонална и държавна моралност, коригиране в социални взаимоотношения и правота, и искреност. Тези ценности придобили значение в Китай след като са били избрани сред други доктрини. По-късно са използвани като империално православие. Мислите на Конфуций са разработени в обширна и завършена философска система, по-известна в изтока като Конфуциализъм.

Първата систематична Християнска философия е тази за произхода, но в Европейското средновековие никоя институция не е могла да противоречи на Свети Августин. Августин изобразявал Неоплатонистично виждане, съчетавайки метафизиката на Платон с изображение на Християнския доктрин за Светата Троица. Към това той добавил послание, в което знанието е достигнато чрез осветление, чрез благоволение. Никакво веществено движение не е било издигнато над Августин преди 12ти век, когато нови интереси в логиката и теорията на знанието възникнали. В тази връзка най-важните фигури са Св. Анселм и Томас Аквински.

Анселм е най-известен за онтологическия аргумент за съществуването на бог, Бог е това над което нищо по-велико не може да съществува. Но да съществуваш е по-велико от колкото да не. Ако бог не съществува значи тогава той няма да е това над което нищо по-велико не може да съществува.Ето защо Бог съществува. Анселм е първият, който представя Аристотел на запад. Обаче той не разполагал с всичките работи на Аристотел, а тези до които е имал достъп са били Арабските преводи.

 

В Китай има едно много важно учение, наречено Ин и Янг. Ин символизира всичко за света на тъмнината, скришността, пасивността, крясъка, свеж, крехък и женствен. Янг символизира всичко в света, което е осветено, доказано, активно, агресивно, контролиращо, топло, твърдо и мъжко. Всичко в света може да се определи с ин или янг. Земята е ултимативния предмет на ин. Небето е ултимативния обект на янг. От двата основни Китайски начина Конфуциализма е идентифициран с янг, а Таоизма с ин. Независимо, че е разделен на женски и мъжки, светът всъщност е съединение от двата. Това се вижда в начина, по който е показван. Най-важното съгласие на учението е идеята, че в света има равенство между двете сили.

 

Bibliography

  • Kelley L. Ross, Ph.D, www.friesian.com/history.htm, Department of Philosophy, last update 2005
  • Jimmy Wales, http://en.wikipedia.org, last modified 5 January 2006

 

Iconography

  • www.preteristarchive.com/images/Portraits/aquinas.jpg
  • www.indiana.edu/ ~iutaichi/, May 17, 2004
  • Jimmy Wales, http://en.wikipedia.org last modified 5 January 2006
  • Kelley L. Ross, Ph.D., www.friesian.com/history.htm, Department of Philosophy, last update 2005
  • Geoff Haselhurst, www.spaceandmotion.com/books/philosophy-book-confucius.htm, January, 2005
  • http://160.97.41.120/didattica/archivi/easyup0405/upload/AlessandroTarsia_filosofia02_paideia2.jpg

 

Go to page 1