Math   Science   Chemistry   Economics   Biology   News   Search

English

 

2.Пътища на заразяване с вируса на спи

Важно за предпазване от заразяване с вируса на СПИН е да се знае в кои тъкани на човешкото тяло се съдържа вирусът и по какъв начин заразата може да се предаде от инфектирано на здраво лице.

Такива рискове има при някой действия, свързани с обслужването на болния от СПИН, при козметични

манипулации / маникюр, педикюр и други /, при бръснене и т.н., когато се използват замърсени инструменти.

Потенциален риск представлява и дарителството на сперма.

По важност е предаването на заразата от инфектирана майка на детето. Предаването на HIV - инфекцията при деца има за основен механизъм вертикалния път на заразяване - HIV серопозитивна майка – дете.Това най – често става непосредствено преди или по време на раждането.

Посочените пътища за предаване на инфекцията разкриват най – застрашените

от СПИН групи от населението на дадена страна:

Хомосексуалисти и бисексуалисти, проституиращите лица, наркомани, лица с безразборни полови контакти.

Рискови контингенти са и някой чужденци, които идват от страни с епидемично разпространение на заболяването, в случай че те принадлежат към рискови групи или са били в контакт с лица от рисковите континенти.Внос на инфекцията може да се осъществи и от свои граждани, пребивавали в страни с епидемично разпространение на СПИН.

 

3.Клинична картина на заболяването –класическа форма на спин

Имат се предвид инфекции от паразити, бактерии, които в нормален организъм не предизвикват заболяване, но при увреждане на имунната система водят до различни тежки заболявания – пневмонии, увреждане на нервната система, сърцето, бъбреците и други / тези инфекции се наричат опортюнистични /.

Вирусологичните изследвания на много изследователски екипи показаха, че ЧИВ се съдържа и може да бъде изолиран от: кръв /кръвен серум и кръвни клетки /,сперма, секрет от влагалището на жената, гръбначномозъчна течност, урина, секрет от

право черво, мозъчна тъкан, слюнка, сълзи, майчино мляко.

Това показва, че вирусът се съдържа в почти всички телесни течности и в много органи и тъкани.

Но в най - голямо количество /концентрация/ ЧИВ се съдържа и може да бъде изолиран от кръв / кръвен серум и кръвни клетки/, сперма,секрет ото влагалището на жената и секрет от правото черво.Това определя и пътищата, по които се предава заразата.

 

По значение за предаване на заразата е кръвният път.

Известно е, че вирусът на СПИН се намира в големи количества в кръвта на болните от СПИН и на здравите вирусоносители.Поради това заразяването може да стане, когато кръв или кръвен продукт попадне от заразеното лице в здравото.

В редица страни най-често предаване на заразата по кръвен път се осъществява при наркоманите, които използват венозни наркотици и употребяват замърсени с кръв игли и спринцовки, използвани от други наркомани.

Освен при преливане на кръв и кръвни продукти и при наркомани, има и други

начини за предаване на заразата от СПИН чрез кръвта.

Признаци, характеризиращи заболяването от спин

Трябва да се отбележи, че не при всички заразени от вируса на СПИН лица се

наблюдава заболяване.Първите доказателства за заразяване могат да се установят само с лабораторни методи.Най – често в срок от 2 седмици до 3 месеца / рядко по-късно /след заразяването, в организма на човек се произвеждат специфични антитела срещу вируса.

Някой заразени от ЧИВ лица могат да останат дълго време външно здрави, без никакви признаци на заболяване.Това състояние може да продължи години. Описани са отделни случаи, при които от момента на заразяването до заболяването са изминали 7 и повече години.

При класическата форма на СПИН / т. е. при напълно развита форма на СПИН / най-чести са признаците на пневмония с висока температура и затруднено дишане. Тази пневмония е резултат на опортюнистичната инфекция, причинявана най – често от пневмоцистис каринии. Тя може да е проява на туберкулозно поражение. Засягането н белите дробове е най – често в около 75 % от случаите. При част от болните се наблюдават признаци на кожен рак – сарком на Капоши. При голяма част от болните се засяга нервната система и по специално главният мозък.Увреждането на мозъка може да се развива бавно, в продължение на години.По – чести признаци на засягане на главния мозък са: сънливост, депресия, намаляване и загуба на паметта, деменция, частични парализи и други.

При много болни от СПИН се среща и хронична диария, намаляване на телесното тегло, треска от непознат произход. Макар и по-рядко, при болни от СПИН могат да се развият и други инфекции, засягащи предимно храносмилателната и други системи на организма.

Лимфните възли по шията, тила, подмишниците, лакътя и други са подути, неболезнени.По – чести признаци освен подутите лимфни възли са:

намаление на телесното тегло, повишена температура, нощно изпотяване, умора, диария,кожни обриви, увеличен далак.

 

Go to page 1

Go to page 3