Math   Science   Chemistry   Economics   Biology   News   Search

> Editorial 2-2010 Issue: 2010-2 Section: Editorials

English

Italian

Greek

Bulgarian

 

İnsan, Bilim Ve Göç

 

Geçen Ağustos, San Jose, Şili’de 33 madenci yüzeyden 700 metre aşağıda bir kaza sonucu mahsur kaldı.Ta ki bir delik bulup;açılıncaya kadar 19 gün kendilerinden haber alınamadı.Bu yarıktan gönderdikleri mesajla iyi olduklarını belirttiler.Kurtarma operasyonu başarı ile sonlandığında 69 gün orada kalmışlardı.Teknoloji tarihi,bu müthiş kurtarma çabasını büyük bir başarı olarak daima hatırlayacaktır.

Kurtarma macerası,dünya tarihinde tek olmasına rağmen,bu olayın asıl ilgi çeken bir diğer yanıda var. Bu insanlar bunu nasıl başardı? Bu kadar çok zorluğu aşarak hayatta kalmayı nasıl başardılar?

Onlar,çok güzel bir dayanışmanın, beraberliğin insani değerleri nasıl ortaya çıkardığını kanıtladılar.

İlk günden beri,mahsur kaldıkları yeri normal hayatlarında yaşadıkları bir yer olarak benimsediler.

Yiyeceklerini paylaştılar,hatta kendilerini zinde, sağlıklı tutacak sıkı bir diyet bile yaptılar. Temizlik gibi iş bölümü yaparak, rahatlamalarını, sakin olmalarını sağlayacak davranışlarda bulundular. Dış dünya ile olan sürekli iletişimleri de onlar için müthiş bir rahatlama ve psikolojik açıdan son derece önemliydi. Bununla birlikte.

Kendilerine yiyecek,tıbbi malzeme sağlandı;aileleriyle sık sık canlı konferansları dahi oldu.

Yakın akrabalarının çoğu maden ocağının yakınında bir yerde Umut Kampı olarak adlandırdıkları yerde kaldılar ve uzun süre onlarla beraber beklediler.Bütün teknik detaylar tamamlandığında,uykusuz geçecek operasyon günü gelmişti.

Bu kadar gün sabırla bekleyen madencilerin başına ya o gün bir şey gelseydi?

Kimin ilk çıkacağına değil,kimin en son çıkacağına dair verilen karara ne demeli? Belki de o an tüm hikayenin en ilgi çekici anı olsa gerek.

Bu hikaye;en kötü kabuslarımızın bir yansıması gibi.

İnsanın,ekmek parası olan işinin kendine tuzak kurması!

Bir kez daha doğanın intikamını beklerken,mucize gerçekleşti. İnsanoğlu başardı.

Umut Kampı sanki bir cennetti.İşte bu hep yaşadığımız, ilgi duyduğumuz, bir o kadar da umursamadığımız gerçek bir yaşam hikayesi.