Math   Science   Chemistry   Economics   Biology   News   Search

> Editorial 3-2010 Issue: 2010-3 Section: Editorials

Italian

Greek

Romanian

Bulgarian

English

 

Mattia Masciarelli

Liceo Boggio Lera, Catania, Italy

masciarelli.mattia@libero.it

 

Editörden

 

Şayet bir EPM editörü iseniz, bir makale yazmak en zor işlerden biridir. Yazmaya başlamak gerçekten çok zor bir iş çünkü makalenin tamamını düzenlemek gerek; devam etmek zor çünkü her bir parağrafı bir öncekiyle bağlamak gerek; ve bitirmek zor çünkü güzel bir son yazmak gerek.

Bu sayıda Sofya’da gerçekleştirdiğimiz son toplantı ve bu toplantıda yaşananları okuyacaksınız.

EPM toplantıları daima iki toplantı arasındaki zor işlerin tavan yaptığı noktadır. Çok çalışmanın memnuniyetinin yanında, EPM toplantıları farklı kültürden ve ülkeden gelen insanlanlara tanışmak, beraber yaşamak ve zaman geçirmek için de önemli bir fırsattır.

Dahası bu toplantılar bu zamana kadar yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi; daha da doğrususnu söylemek gerekirse bizleri daha fazla çalışmaya motive ederek, olası hata yapmaktan da alı koymaktadır.

Şahsen Bükreş, Politeknik Üniversitesi öğrencileri ile çok zaman geçirmek ve Sofya’da çeşitli yerleri gezmek güzeldi. Öğrencilerin yanısıra bir çok öğretmen ile tanışma ve karşılaşma fırsatı yakaladık: Şenol Karabaltaoğlu (Türkiye), Cristina Lacatus (Romanya), Nikos Georgolios and Theodoros Votsis (Yunanistan), Norbert Muller (Almanya) ve Tzvetan Kostov (Bulgaristan).

Toplantı sırasında onlarla tartıştık. Kimi zaman fikirleri paylaştık, kimi zaman da zıt düştük. Kısacası kişiliklerimizi paylaştık.

Genellikle, bir EPM toplantısının en önemli amacı bir sonraki görüşmeye kadar nelerin yapılacağına dair karar vermektir. Bu kısımgerçekten zordu çünkü beklenenden fazla bir zaman almıştı ve herkes yorulmuş olsada yinede yapılması gereklidi.Alınan kararlar şu şekileydi:

Şenol Karabaltaoğlu Comenius projesinin yeni koordinatörü olacak, Braşov ve Politeknik üniversiteleri yayın kurulunda yer alacaklar ve 2011yılının ilk iki dergisinin basımını gerçekleştirecekler. Bir sürü görev dağılımı yaptık ve her işin güzel bir şekilde işleyeceğini umuyoruz.

Sonuç olarak herkese görev dağılımı yapılmış ve herkesin bu görevleri tam olarak yerine getireceklerine inanılmaktadır.

Öyleyse ne diyebiliriz? İşlerimizi gerçekleştirmek adına en iyisini yapmak, olgun olmak, yayın kurulunu olabildiğince yardımcı olmak ve EPM ile düşüncelerimizi Avrupaya hatta dünyaya yayabilmek zorundayız.